Tercümanlık

Mevcut “Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Belgemiz” ile Türkiye’nin her noktasında;

*Noter
*Karakol
*Bankalar
*Mahkeme
*Tapu Dairesi
*Hastane vb. Kamu, Kurum ve Kuruluşlarında “Tercümanlık Hizmeti” verilir.

İşitme engelli vatandaşların topluma kazandırılması ve hayatlarının daha kaliteli bir şekilde sürmesi için öğrenmeye ve iletişime ihtiyaçları vardır. Bu anlamda toplumumuzu göstermiş olduğu çalışmalar takdire şayandır. İşitme engelli vatandaşların eğitimi ve topluma kazandırılmaları için düzenlenecek aktivite ve programlarda gerek duyulacak işaret dili tercümanı, tarafımızca sağlanabilmektedir.

Ülkemizde yaşayan işitme engelli(özel insan) kişilerin en büyük problemlerinden birisi iletişim konusunda yaşanmaktadır. Gittikleri mahkeme, noter, okul, hastane ve benzeri kamu kurum ve kuruluşlarında veya diğer kamuya açık yerlerde kendilerini ifade etmekte ve anlatmakta güçlük çekmektedirler. Bu güçlüklerin ortadan kaldırılması aşamasında, bizler işaret dili tercümanı olarak işitme engelli vatandaşların iletişim sorununu çözmektedir. Böylece işitme engelli vatandaşların iş, sağlık, eğitim, çalışma hukuku kapsamında yaşadıkları problemler aşılmaktadır.

İşaret Dili Tercümanı Seçimi Konusunda Dikkat!!
1. İşaret dili tercümanı, insanlarla ilişki kurmaktan hoşlanan bir kişiliğe sahip olmalıdır. Yardım etmeyi seven ve bundan mutluluk duyan kişiler olmalıdır.
2. Türkçeyi doğru şekilde kullanabilmesi gerekir. Türkçe dil kurallarına hakim olmayan birisi, işaret dili tercümanı vazifesini doğru bir şekilde yerine getiremez.
3. İşinde dikkatli ve titiz olmalıdır. Disiplinli çalışmayı seven bir işaret dili tercümanı, istenilen faydayı verecektir.
4. Beklenmedik durumlarda ani ve doğru kararlar alabilen bir yapıya sahip olmalıdır. Kendisini geliştiren ve gündemi takip eden özelliğe sahip olmalıdır.
5. Sözel iletişim yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Okuduğunu anlama ve hafızası güçlü kişiler işaret dili tercümanı olarak daha faydalı olabilirler.